یاقوت سرخ

یاقوت سرخ

یاقوت سرخ ازکلمه لاتین روبئوس به معنی سرخ گرفته شده است. فلز رنگ ساز در یاقوت سرخ کروم است. رنگ یاقوت سرخ استخراج شده از معادن مختلف متفاوت بوده و مشخصه مکان بخصوصی نیست و بدین جهت مشکل بتوان با توجه به رنگ مکان استخراج یاقوت سرخ را تعیین نمود.
بهترین رنگ در یاقوت سرخ قرمز خالص با سایه های آبی رنگ می باشد که به خون کبوتر تشبیه شده است. پس از الماس یاقوت سرخ یا کبود سخت ترین کانی جواهر از لحاظ کشش ملکولی استقامت را دارا می باشد.
محتویات و ناخالصیها در یاقوت سرخ تقریبا همیشه وجود دارد و معمولا از روی نوع نا خالصی ها می توان به اصل بودن یاقوت و معدن آن نیز پی برد. و نیز عاملی برای ارزش یابی آن می باشد.


 
ذخائر اصلی یاقوت دربرمه – تایلند – سریلانکا و تانزانیا می باشد که از این میان مهمترین ذخائر در محلی بنام Magok در برمه است که بزرگترین کریستال یاقوت کبود ستاره مانند در این مکان یافت شده است.
یاقوت های سرخ تایلند اغلب دارای سایه قهوه ای رنگ بوده و محل یافت آنها در جنوب شرقی بانکوک در محلی بنام chantaburi است که از معدن درون ماسه سنگها و خاک رس بدست می آید.
در کشور سریلانکا نیز ذخائر یاقوت سرخ اغلب در جنوب غربی این جزیره و در ناحیه راتناپور Ratnapural واقعند.
اسامی تجاری متعددی نیز در مورد نگین های سرخ طبیعی رواج یافته که گمراه کننده می باشند مانند یاقوت سرخ بالاس Balas Ruby که در حقیقت اسپینل است و یا یاقوت سرخ کیپ که گارنت می باشد. و یاقوت سرخ سیبری که چیزی جز نوع سرخ رنگ تورمالین نیست.
یاقوت سرخ یکی از گرانبهاترین نگین های جواهر محسوب می شود و یاقوت های نسبتا درشت از بلورهای الماس هم اندازه خود کمیاب تر می باشند. بزرگترین یاقوت سرخ قابل تراش که تاکنون یافت شده بالغ بر 400 قیراط وزن داشته و در برمه کشف شده است.
درشت ترین یاقوت های سرخ جهان عبارتند از: یاقوت سرخ ادوارد باوزن 167 قیراط که درحال حاضر در موزه علوم طبیعی لندن است یاقوت سرخ ستاره ریوز با وزن 7/138 قیراط که درحال حاضر در موزه اسمیتسونین ایالات متحده است. یاقوت سرخ لانگ استار با وزن 100 قیراط که در موزه علوم طبیعی در شهر نیویورک است. یاقوت سرخ بنام صلح با وزن 43 قیراط که بدلیل تقارن تاریخ کشف آن در سال 1919 میلادی با پایان جنگ جهانی اول به اسم یاقوت سرخ صلح نامگذاری شده است.