مروارید

مروارید

کلمه مروارید برای بسیاری از انسانها واژه ای جادوئی است که مظهر پاکی و زیبایی می‌دانند.
زمانی که بشر برای صید جانوران به اعماق دریاها می رفتند، در میان صدفها مروارید های بزرگ و غلتانی میافت. از این مرواریدها برای تزئین لباس استفاده می گردید. مروارید یک گوهری است که با تلاش و مشقت بسیار از دل اعماق دریاها بدست آمده، این پدیده ی خدادادی تا سالیان زیاد برای کشورهایی که در دل دریاهایشان پرورش پیدا میکردند مایع برکت و روزی بود. اما همینکه سود جویان از اطراف به این کشورها برای معامله و تجارت به این شهرها می آمدند نه تنها منابع این صدفها رو به پایان میگذاشت بلکه صیادان بومی با کمترین دستمزد جان خود را به خطر می انداختند.

روش صید صدف تقریبا در تمام این کشورها یکی بوده و کاملا سنتی انجام می شد، هر چه بیشتر در اعماق دریا فرو می رفتند می توانستند صدفهای بزرگتر در نتیجه مرواریدهای غلتان تری تهیه کنند.
مرکز صید مروارید در گذشته در سواحل دریاهای آب گرم بوده و بدون شک یکی از مهمترین این مراکز خلیج فارس می باشد که بهترین و بارور ترین منطقه برای صید مروارید است. سوداگران زیادی مرواریدهای صید شده را به هندوستان برای ویژگیهای درمانی و تزئینی و همچنین شیوخ عرب می فرستادند.


 


مرواریدها را از روی رنگ، نوع، درشتی و ریزی آن و اینکه از کجا بدست آمده اند طبقه بندی می شوند بطور مثال از کشورهای مکزیک، پاناما و تاهیتی مروارید های خاکستری - سیاه و قهوه ای بدست می آید که با مرواریدهای سفید - صورتی کشورهای دیگر فرق دارد.
کشورهای زیادی در کناره دریاها و اقیانوس ها و حتی رودخانه ها قرار گرفته اند که بستر مناسبی برای صید صدف می باشند:

جزایر کوچک و بیشمار سودان، تاعدن و استرالیا درسواحل غربی جزایر گینه نو - اندونزی - مالزی و فیلیپین و جزایر فیجی – ساموا .

صدفها درمناطق دیگر جهان نیز یافت می شوند از جمله سریلانکا، هندوستان، چین، ژاپن، مالزی و استرالیا که مرواریدهای سفید رنگ مایل به نقره ای دارند.
در کل صدفها را از نظر محل رشد به چند گروه تقسیم می کنند:

1- دریاهای چین و ژاپن

2- آبهای اطراف هندوستان وسیلان


3- خلیج فارس

4- آبهای اطراف استرالیا و گینه نو


گروهی که صدفهای بزرگ و مرواریدها غلتان دارند:

1- آبهای گینه نو - استرالیا - اندونزی و برمه

2- دریای سرخ 


به طوری که در قبل گفته شد مرواریدی که درون صدفها ایجاد می شود معلول یک عمل طبیعی در این جانور است . اگر جسمی خارجی حال می خواهد از کرمهای موجود در آب باشد شن و یا لارو ها وقتی این مواد درون صدف جای می گیرد نرمتن شروع به ترشح می کند و این ترشحات به صورت لایه لایه روی جسم خارجی را گرفته مروارید را بوجود می آورند. باید بدانیم که مروارید ها وقتی به سن حدودا پنج سالگی می رسند رشد کامل خود را انجام می دهند.
باید یاداور شویم که مرواریدها اشکال مختلفی دارند و همه آنها صاف و صیقلی نیستند علت این مسئله به چهار چیز بستگی دارد:

1- چسبندگی: دانه مروارید کوچک به مروارید بزرگتر می چسبد و کیسه مروارید در اطراف هر دو ترشح کرده مروارید بزرگتری بوجود می آورد.

2-مروارید وقتی به درشتی و وزن مشخص می رسد در کیسه جنینی ته نشین شده و به آن فشار وارد می کند، چون ترشحات مایع بوده یکجا پخش نشده واشکال گوناگونی را بوجود می آورد.

3- ترشح ها همزمان با تولید کربنات کلسیم صورت گرفته و باعث تجزیه شیمیایی شده در مروارید تاولهایی داخلی بوجود می آورند.

4- حرارت و نمک آب هم باعث این بی نظمی می شود.


 

برای بدست آوردن مروارید مصنوعی یکی از این روشها این است که گوشت نرمتن را کنار زده و جسم کروی از جنس خود صدف مروارید یا گل نرم حتی سرب یا قلع در آن گذاشته و صدف را برای مدت زمان مشخص آب برمی گردانند و جانور نرمتن با ترشحات روی این اجسام تشکیل مروارید می دهند.
برای نگهداری مروارید برای زمان طولانی باید جدا از دیگر جواهرات باشد چون در مقابل اجسام سخت مقاوم نبوده و خراشیده می شود در اثر حرارت شکنندگی دارد و هنگام استفاده و پوشیدن نباید روی آن چربی عطر و سایر مواد آرایشی و بهداشتی مالیده شود.

لازم به ذکر است با اینکه مروارید درخشش وجلای یک برلیان را ندارد حتی از جلای بعضی دیگر از سنگهای جواهر بی بهره می باشد ولی باشکوه ترین عضو در میان جواهرات است.