مقالات

الماس (۴C’S)

نام الماس از سختی آن گرفته شده و در یونانی آداماس به معنای سخت و شکست ناپذیر است. سختی الماس 140 برابر یاقوت است. سختی در جهات مختلف کریستال متفاوت است، به همین دلیل با داشتن خطی کامل، لبه صفحات الماسی هنگام پرداخت نباید ضربه بخورد. تراش و پرداخت الماس فقط با خود الماس و گرد و غبار آن امکان پذیر است.
الماس معمولاً به مواد شیمیایی حساس نیست، اما از طرفی گرمای زیاد می تواند به لبه برخی از صفحات الماس آسیب برساند، بنابراین هنگام جوشکاری و بازپخت باید دقت زیادی داشت تا گرما بیش از حد محافظ سنگ نباشد. در پنجاه سال گذشته مشخص شده است که انواع مختلفی از سنگ های قیمتی با ویژگی های خاص وجود دارد. خواص نوری، جلاپذیری بالا و منحصربفرد بودن الماس را به پادشاه سنگ های قیمتی تبدیل کرده است و از زمان های قدیم به عنوان یک ماده تزئینی مورد استفاده قرار می گرفته است.
تشکیل الماس: الماس در معادن اولیه و ثانویه یافت می شود. تا سال 1871، الماس فقط در معادن ثانویه یافت می شد. یک معدن بدوی به طور تصادفی در آفریقای جنوبی پیدا شد. الماس ها در مخروط های آتشفشانی (کیمبرلیت) با عمق 150 تا 300 کیلومتر و دما و فشار بالا تشکیل می شوند. سپس در نوع خاصی از فوران آتشفشانی همراه با ماگما به سطح یا نزدیک سطح زمین می آید. با فرسایش تدریجی، مخروط های آتشفشانی از بین می روند و قسمت لوله ای کیمبرلیت نمایان می شود.
استخراج الماس: امروزه استخراج الماس از سنگ میزبان توسط ماشین آلات پیشرفته انجام می شود. پیش از این جداسازی الماس از سنگ مادر تنها با دست انجام می شد، اما اکنون تقریباً کاملاً خودکار است. تمایل الماس به مواد روغنی بسیار زیاد است، بنابراین سنگی که روی شیب می افتد صفحه را به ارتعاش در می آورد، به طوری که الماس به روغن می چسبد و سایر مواد معدنی از صفحه خارج می شوند و از الماس جدا می شوند.
فاکتورهای درجه بندی الماس برای توصیف کیفیت یک الماس درجه بندی شده:
1- شفافیت، 2- رنگ، 3- وزن و 4- برش (4C = رنگ، قیراط، برش، وضوح).
شفافیت: یکی از عوامل در ارزیابی الماس شفافیت آن است که عواملی مانند اندازه، تعداد، محل و رنگ ناخالصی ها بر آن تأثیر می گذارد. برای این منظور باید از بزرگنمایی ده برابری با ذره بین یا میکروسکوپ برای ارزیابی خلوص استفاده کرد. هرچه ناخالصی های یک الماس کمتر باشد، کمیاب تر و ارزشمندتر خواهد بود.
رنگ: الماس دارای طیف رنگی از بی رنگ تا زرد روشن است که به آن محدوده رنگ عادی می گویند. از آن برای طبقه بندی رنگ الماس و سنگ های اصلی استفاده می شود همچنین الماس در رنگ های قهوه ای، خاکستری یا ظریف مانند صورتی، آبی، قرمز، سبز و غیره یافت می شود.
وزن قیراط: قیراط واحد وزن الماس است. یک گرم برابر با 5 قیراط و هر قیراط برابر با 100 امتیاز است. هر چه الماس سنگین تر باشد، ارزش آن بیشتر است.
برش: برش الماس به دو عامل مهم بستگی دارد: نسبت ابعاد و تقارن. مطابق با استانداردهای بین المللی GIA و HRD، سازگاری تحت تأثیر عواملی مانند اندازه میز، زاویه تاج، عرض باند است، علاوه بر این، کیفیت پرداخت عامل بسیار مهمی در پرداخت سطح الماس است.
شکل: شکل ظاهری سنگ را که بر اساس هندسه آن مشخص می شود، تراشیده، قلب شکل، مربع، بیضی، پاره و… می نامند.
تاریخچه تراش الماس
اولین تراش الماس در قرن پانزدهم به تراش نوک تیز معروف بود که در آن الماس خشن بود و نوک آن فقط با روغن زیتون و غبار الماس صیقل داده می شد. در سال 1919، برش درخشان توسط یک مرد بلژیکی ایجاد شد. مارسل آن را کشف کرد. تولکوفسکی. این تراش دارای 58 تیغه برای حداکثر درخشندگی و پراکندگی در سنگ می باشد.
تاریخچه ایجاد الماس:
تحقیقات نشان داده است که منشاء الماس منطقه ای به نام گولوکوندا در هند بوده است، زمانی که استخراج الماس در هند کاهش یافت، برزیل به عنوان منبع دوم شناخته شد. در آفریقا یافت شد به نام Eureka به معنی “او را پیدا کنید”. وزن این الماس 21.25 قیراط است که بعد از تراش Cusion 73.10 قیراط است و در حال حاضر در موزه کیمبرلی نگهداری می شود.
مردی به نام سیسیل رودز در سال 1888 شرکت De Beers را تأسیس کرد و بیشتر تجارت خود را به معادن کیمبرلی در آفریقا اختصاص داد. او نام شرکت خود را از منطقه ای که الماس در آن یافت می شود انتخاب کرد. در آن زمان، De Beers مالک 75 درصد کل معادن کیمبرلی بود. در سال 1900 این شرکت 90 درصد تولید الماس جهان را به خود اختصاص داد و پس از استخراج موفق شد الماس را از نظر رنگ، شفافیت، شکل و اندازه به چهارده هزار نوع تقسیم کند.
شرکت De Beers افراد دارای پشتوانه مالی قوی را در روز خاصی از سال به مکان خاصی دعوت می کند و به آن افراد الماس خام می فروشد. به این افراد بینایی می گویند. کاوشگران سنگ‌ها را می‌تراشند و آسیاب می‌کنند و به عمده‌فروش‌ها می‌فروشند تا در نهایت به دست خرده‌فروشان (خرده‌فروشان) برسند.
* سنگ های خشن که بیش از 80.10 قیراط وزن دارند را خاص می گویند.
الماس های معروف: برخی از الماس ها به دلیل اندازه، زیبایی و تاریخچه خود مشهور هستند:
* کولینان: بزرگترین الماس کشف شده در آفریقای جنوبی با وزن تقریبی 3106 قیراط و برش به 9 قطعه بزرگ، یک تکه بر روی تاج پادشاه بریتانیا قرار داده شد. این سنگ دارای درجه خلوص FL (بدون ناخالصی) و رنگ D (بی رنگ) می باشد.
* درسدن: الماس سبز رنگ 41 قیراطی که در سال 1742 توسط فردریش آگوست دوم، دوک ساکسونی خریداری شد و در گرین والوتس در درسدن، آلمان نگهداری می شد.
* امید: عنصر معروف Hope به وزن 45.52 قیراط در سال 1803 توسط بانکدار معروف H. P. N. Hope خریداری شد. این نمونه از سال 1958 در موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی نگهداری می شود.
* کوه نور: الماس کوه نور 108.92 قیراط هندوستان توسط نادرشاه افشار در سال 1739 مصادره شد و در سال 1850 توسط کمپانی هند شرقی بریتانیا مصادره شد و برای پوشیدن به ملکه ویکتوریا داده شد. . . روی کلاه خود ملکه مری (همسر جرج پنجم) نقاشی شد و در نهایت روی کلاه الیزابت دوم ملکه مادر قرار گرفت که اکنون در لندن نگهداری می شود.
* شاه: این الماس به وزن 88.7 قیراط و با نام سه سلطان (از جمله شاه ایران) از هند وارد شده و در سال 1829 به تزار نیکلاس داده شده و در کرملین مسکو نگهداری می شود.
فلورانس: وزن این الماس 137.27 قیراط است و در سال 1657 توسط خانواده مدیچی در فلورانس خریداری شد. در قرن 18 در تاج هابسبورگ و بعداً در یک سنجاق سینه استفاده شد. پس از جنگ جهانی اول، اطلاعاتی در مورد مکان تقریبی آن وجود ندارد.
الماس در صورتی زیبا به نظر می رسد که دارای سه ویژگی نوری باشد، از جمله:
روشنایی، انتشار دادن روشنایی.
درخشندگی: به مجموع بازتاب داخلی و سطحی نور سفید سنگ طبقه بندی شده می گویند.
پراکندگی: هنگامی که نور سفید شکسته شده و به شش طیف نور قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش تبدیل می شود، پراکندگی نامیده می شود. رتبه ها به ضعیف، متوسط، خوب، خیلی خوب و عالی تقسیم می شوند.
سوسوزن: به روشن و خاموش کردن صفحات بر اساس بازتاب سطحی گفته می شود. برای بهتر دیدن این موضوع، بهتر است الماس را زیر نور تکان دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *