مقالات

زمرد (EMERALD)

زمرد سیلیکات آلومینیوم و بریلیم، یکی از چهار سنگ قیمتی است. زمردها از خانواده بریل ها هستند که در سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می شوند. تمام رنگ های مختلف خانواده بریل به عنوان جواهرات استفاده می شود و بریل سبز زمردی نامیده می شود. نام زمرد از کلمه یونانی Smaragods به معنای “سنگ سبز” گرفته شده است و در دوران باستان به تمام سنگ های سبز اطلاق می شد. اسمارگد یکی از مهم ترین سنگ های قیمتی گروه بریل با رنگ سبز منحصر به فرد است.
عنصر رنگ آمیزی زمرد کروم است. بریل سبز رنگ وانادیوم زمرد نیست و به آن بریل سبز می گویند. رنگ زمردی در برابر نور و گرما مقاوم بوده و تنها در دمای 700-800 درجه سانتیگراد تغییر می کند.
بهترین انواع زمرد شفاف هستند، اما اغلب به دلیل ناخالصی کدر به نظر می رسند. عیوب زمرد نباید به عنوان عیب طبقه بندی شود و دلیلی بر اصالت و طبیعی بودن سنگ است.
این سنگ دارای شکل کریستالی شش ضلعی، سختی 7.5-8، وزن مخصوص 2.6 / 2.8، ضریب شکست 1.565-1.602، برش شیشه و رنگ سفید است.
همه زمردها به دلیل تنش های عمیق درونی زمین، شکننده و مستعد گرما و فشار هستند و باید هر دو عامل را در نظر گرفت. به همین دلیل بهتر است در پروازهای طولانی به دلیل اختلاف فشار در جت، سطح زمرد را با مقداری روغن روغن کاری کنید. در زیورآلات به دلیل ساختار ضعیف زمرد اغلب به صورت تراش زمرد تراشیده می شود. برش پله ای منجر به ظاهر تیره تر رنگ سنگ می شود و همچنین آسیب پذیری زمرد را در هنگام ضربه کاهش می دهد. بیشتر زمردها دارای روغن درمانی هستند که در دنیا برای زمرد پذیرفته شده است.
معادن: زمردها در فرآیندهای گرمابی (آبی-گرمایی) شامل سنگ‌های دگرگونی و ماگما تشکیل می‌شوند. این کانی ها در شیل بیوتیت، شیل رسی، سنگ آهک و پگماتیت وجود دارند.
معادن مهمی در کلمبیا به خصوص معدن «موزو» واقع در شمال غربی بوگوتا وجود دارد. معادن متروکه موزو در قرن هفدهم توسط قبایل محلی کشف و استخراج شد. از این معادن سنگ هایی با کیفیت خوب و رنگ سبز تیره به دست می آید. سنگ های زمرد به آرامی با چوب یا بولدوزر یا با فشار هوا شکسته می شوند. سنگ مادر سنگ آهک کربن دار و سنگ آهک تیره است و کانی های همراه آن عبارتند از. پیریت، آلبیت، آپاتیت، آراگونیت، باریت، کلسیت، دولومیت و فلوریت. یکی دیگر از معادن مهم در کلمبیا، معدن چیوور در شمال شرقی بوگوتا است که در آن زمرد توسط بومیان استخراج می شود.
Trapiche Emerald در کلمبیا منحصر به فرد و بسیار نادر است. این نوع زمرد دارای رشد حلقوی با ناخالصی های شعاعی متحدالمرکز است. فقط 1/3 زمرد کلمبیایی ارزش بریدن دارد. در برزیل، مناطق باهیا، گویاس و میناس گرایس دارای معادن زمرد هستند. سنگ‌های این مناطق نسبت به سنگ‌های کلمبیا رنگ روشن‌تری دارند و عمدتاً به رنگ سبز زرد هستند، اما ناخالصی‌های کمتری دارند. از سال 1980، برزیل یکی از مهم ترین تولیدکنندگان زمرد بوده است. از دهه 1950، معادن زمرد زیمبابوه نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است. مهمترین آنها معدن ساندوانا در جنوب است که کریستال های کوچک و باکیفیتی دارد. در شمال ترانسوال (آفریقای جنوبی)، زمرد با روش های جدید و استفاده از ماشین آلات در معادن مار سامرست استخراج می شود. تنها 5 درصد از این محصولات کیفیت خوبی دارند.
در سال 1830، معادن خاک رس در کوه های رزین روسیه در شمال یکاترینبورگ کشف شد. اما در سال‌های اخیر تغییرات شدیدی در تولید آنها ایجاد شده است. بیشتر کریستال ها کدر و سبز مایل به زرد هستند. عیار خوب کمیاب است و سنگ مادر شیل میکای بیوتیت حاوی کلریت و میکا است. بیشتر معادن خاک رس در افغانستان، استرالیا، غنا، هند، ماداگاسکار، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، پاکستان، تانزانیا، زامبیا و ایالات متحده آمریکا هستند. معادن زمرد کلئوپاترا (شمال مصر) فقط جنبه تاریخی دارد و کاوش نشده است. معادن استرالیایی در دره هاباچال نزدیک سالزبورگ شناسایی شده است. این نوع گوشواره بسیار نادر است و اغلب توسط کلکسیونرها به دلیل رنگ عمیق و متراکم آن ارزشمند است.
زمردهای معروف: بسیاری از زمردهای بزرگ به عنوان الماس و یاقوت با ارزش و معروف شناخته شده اند. نمونه های بسیار زیبایی به وزن چند صد قیراط در موزه تاریخ طبیعی بریتانیا در لندن، موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک، خزانه داری روسیه، موزه جواهرات ملی ایران و خزانه داری ترکیه نگهداری می شود. کاخ توپکاپی در استانبول. در خزانه داری وین جعبه ای به ارتفاع 12 سانتی متر و وزن 2205 قیراط وجود دارد که از کریستال زمرد تراشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *